نظرسنجی

چقدر از مطالب راضی هستید؟

نویسندگان
آمار بازدید
کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بروز رسانی :
درباره ما

آموزش مهارتهای زندگی =زندگی بهتر، کارآمدتر و شادتر
ایجاد کننده وبلاگ : حسن قادرمرزینویسنده: حسن قادرمرزی |
شنبه 9 فروردین 1399 |

[https://aparat.com/v/Sgw08]

این کشور اسکاندیناوی به داشتن بهترین مدل های آموزش و پرورش شهرت دارد. هیات های مختلف از همه جای دنیا دایماً از این کشور بازدید می کنند تا به راز موفقیت آنها پی ببرند و این دقیقاً همان کاری است که ما در این برنامه قصد داریم انجام دهیم. روز اول به یک مدرسه در هلسینکی ، پایتخت فنلاند می رویم تا بببینم چه دیدگاهی بر سیستم فنلاندی حاکم است.

فنلاند کوتاهترین ساعت آموزش در مدرسه و بهترین نتیجه آموزشی را در بین کشور های اروپایی دارد. بچه ها از سال اول تا سال ششم ابتدایی با یک معلم و یک کلاس می مانند و مدرسه تقریبا حالتی مثل ادامه خانه برای بچه ها دارد.

ینی ویتا یک معلم مدرسه ابتدایی می گوید: “من الان چهار سال است که همین کلاس را درس می دهم. خیلی خوب است. خیلی جالبه که مببینی بچه ها بزرگ می شوند و یاد می گیرند . به نظر من این بهترین روش تدریسه . تقریبا انگار مادر دوم بچه ها هستی

شرایط معلم شدن در فنلاند بسیار سخت استمعلم ها مدرک کارشناسی ارشد باید داشته باشند.

وزیر آموزش و پرورش فنلاند می گوید: “ویژگی منحصر به فرد دیگر سیستم آموزش فنلاند این است که معلم ها در روش های تدریس کاملا خود مختار هستند. به عنوان مثال در مواد یا روش های آموزش و تدریس شان هر طور که مایل باشند عمل می کنند. معلم ها آزادی عمل زیادی دارند.

کرسی کاسورینن معلم علوم می‌گوید: “مهم این است که بچه‌ها محیط طبیعی اطراف خود را بشناسند، گونه های مختلف را یاد بگیرند . این به آنها کمک خواهد کرد که به محیط زیست خود احترام بگذارند.”

در فنلاند زمان بازی بخش بسیار مهم فرآیند یادگیری است. ساعت تفریح زیاد است و حتی در زمستان بچه ها را تشویق می کنند که بیرون از کلاس در فضای آزاد بازی کنند .

به بچه ها اعتماد می کنند و حتی در ناهارخوری بچه ها اجازه دارند که خودشان غذا بگیرند . در سالن غذا خوری خدمه ای وجود ندارد.

تاکید بیشتر روی موسیقی ، ورزش و هنر است. فکر نکنید که این مدرسه یک استثناء در فنلاند است، درست بر عکس همه مدرسه ها در فنلاند، دقیقا همین طور هستند و نتایج درخشان این مدرسه مشابه همه مدرسه های دیگر.عوامل مختلفی در دستاورد‌های نظام آموزشی فنلاند نقش دارند که حاصل تجربه، آموزش و اصلاحات متعدد است. بررسی‌ها نشان می‌دهد که رها و موفقیت آن در دستیابی به اهداف شده است.

۱- استفاده نکردن از آزمون‌های استاندارد

فنلاند از آزمون‌های استاندارد استفاده نمی‌کند. تنها استثنای این رویه آزمونی موسوم به National Matriculation Exam است که یک آزمون داوطلبانه در دوره دبیرستان محسوب می‌شود. آزمون‌های استاندارد که گاهی به صورت آزمون‌های چهار گزینه‌ای نیز برگزار می‌شوند، امتحاناتی هستند که در آن‌ها تمام داوطلبان در شرایط یکسان برای پاسخگویی به سوالات قرار می‌گیرند و تقریبا همه چیز از قبل مهیا است. تمام دانش آموزان فنلاندی بر اساس یک سیستم نمره دهی اختصاصی سنجیده می‌شوند که توسط معلم آن‌ها تدوین شده است.

۲- عدم پاسخگویی معلم‌ها

در فنلاند تمام معلم‌ها باید مدرک کارشناسی ارشد در رشته مربوطه داشته باشند تا بتوانند به عنوان معلم مشغول به کار شوند. دوره‌های تربیت معلم یکی از سخت‌ترین و دقیق‌ترین دوره‌های آموزشی در کشور محسوب می‌شوند. همچنین هیچ سیستمی در فنلاند برای ارزیابی عملکرد معلم‌ها وجود ندارد. در واقع به زعم مسئولین بلندپایه آموزش در این کشور، پاسخگویی زمانی لازم است که احساس مسئولیت کمرنگ می‌شوند و نظام آموزشی فنلاند مانع این امر است.

۳- تاکید بر همکاری به جای رقابت
در فنلاند فهرست برترین مدارس وجود ندارد و محیط آموزشی این کشور جای رقابت نیست، بلکه در آن همکاری رواج دارد.

۴- اولویت داشتن اصول

سال‌ها قبل نظام آموزشی فنلاند نیازمند اصلاحات ساختاری بود. برنامه‌ای که برای این منظور تدوین شد، شامل بازگشت به اصول بود. هدف این اصلاحات دستیابی به نمرات عالی یا بالابردن سطح نمرات نبود، بلکه ایجاد محیط و امکانات آموزشی برابر برای همه بود. از دهه ۱۹۸۰ میلادی اصول زیر در نظام آموزشی فنلاند جایگاه ویژه‌ای یافت:

- آموزش، ابزاری برای تعدیل نابرابری اجتماعی است

- تهیه غذای رایگان برای تمام دانش آموزان

- تسهیل دسترسی دانش آموزان به خدمات پزشکی

- ارائه مشاوره فیزیولوژیکی

- راهنمایی اختصاصی فردی

کار فردی در یک محیط عمومی عادلانه، روش آموزش فنلاندی‌ها است.

۵- شروع مدرسه در سن بالاتر

فنلاندی‌ها در مقایسه با بسیاری از کشور‌های صنعتی دیرتر به مدرسه می‌روند. سن شروع مدرسه در این کشور ۷ سالگی است. دوره آموزش اجباری در این کشور ۹ سال است و پس از کلاس نهم یا ۱۶ سالگی، ادامه تحصیل به تصمیم شخصی نوجوانان بستگی دارد.

۶- ارائه پیشنهادات شغلی به جای رفتن به دانشگاه

در فنلاند پس از دوره دبیرستان یک دوره آموزشی سه ساله وجود دارد که دانش آموزان را برای رفتن به دانشگاه آماده می‌کند. اما دانش آموزانی که مایل به ادامه تحصیل در دانشگاه نیستند، می‌توانند وارد یک دوره سه ساله حرفه‌ای شوند که آن‌ها را برای مشاغل مختلف آماده می‌کند.

۷- خواب بیشتر

بر اساس تحقیقات اخیر، زود بیدار شدن برای سلامت دانش آموزان مضر است. به همین علت دانش آموزان فنلاندی اولین کلاس درس را حدود ساعت ۹ تا ۹:۴۵ صبح آغاز می‌کنند و بین ساعت ۲ تا ۲:۴۵ بعد از ظهر مدارس این کشور تعطیل می‌شوند. ساعات تدریس مدارس طولانی‌تر و مدت زمان استراحت بین کلاس‌ها نیز بیشتر است.

۸- تدریس توسط یک معلم

تعداد معلم‌ها و دانش آموزان در فنلاند کمتر از سایر کشور‌ها است. معمولا دانش آموزان فنلاندی حدود شش سال تحصیلی را با یک معلم سپری می‌کنند. در این دوران معلم جایگاه یک مربی همراه یا یکی از اعضای خانواده را به دست می‌آورد. بدین ترتیب اعتماد دوجانبه و پیوندی برقرار می‌شود که بر اساس آن هردو طرف یکدیگر را به خوبی می‌شناسند و به هم احترام می‌گذارند.

۹- فضای آرام‌تر

در مدارس فنلاند استرس کمتری وجود دارد، گروه بندی‌های غیرضروری حذف شده است و دانش آموزان توجه بیشتری از مسئولین مدرسه دریافت می‌کنند. دانش آموزان زمان‌های مختلفی را برای خوردن، فعالیت‌های خلاقانه و آرامش در اختیار دارند. در طول روز بازه‌های زمانی ۱۵ تا ۲۰ دقیقه‌ای برای بلند شدن، نرمش و هواخوری دانش آموزان پیش بینی شده است. برای معلم‌ها نیز اتاق‌هایی در نظر گرفته شده است تا در آن استراحت کنند و با سایرین روابط اجتماعی داشته باشند.

۱۰- کاهش تکالیف و فعالیت‌های خارج از مدرسه

میزان تکالیف و فعالیت‌های خارج از مدرسه در فنلاند از هر جای دیگر جهان کمتر است. دانش آموزان این کشور هرشب تنها نیم ساعت را صرف انجام امور مربوط به مدرسه می‌کنند. این دانش آموزان تمام دانش لازم را بدون نیاز به تحمل استرس ناشی از تلاش برای بهترین بودن، در محیط مدرسه می‌آموزند و بدون نگرانی درباره نمرات می‌توانند به عنوان یک انسان آموزش ببینند و رشد کنند.برچسب ها : فنلاند , آموزش ,


آخرین مطالب

» اطلاعیه ‌سازمان ‌سنجش ‌آموزش كشور درخصوص اعلام اسامی معرفی‌شدگان‌ چند برابر ظرفیت، زمان و آدرس محل مصاحبه، معاینه و گزینش‌ رشته‌های ‌تحصیلی دارای شرایط خاص آزمون سراسری سال 1399 ( سه شنبه 15 مهر 1399 )
» اسامی معرفی‌شدگان‌ چند برابر ظرفیت رشته های خاص کنکور ۹۹ اعلام شد ( سه شنبه 15 مهر 1399 )
» ویتامین‌ هایی که با کرونا مقابله می‌کنند را بشناسید ( یکشنبه 15 تیر 1399 )
» علوم تجربی؛ همچنان اولین انتخاب کلاس دهمی‌ها ( یکشنبه 15 تیر 1399 )
» کنکور ۹۹ برگزار می شود ( یکشنبه 15 تیر 1399 )
» تمهیدات سازمان سنجش برای داوطلبان کرونایی ( یکشنبه 15 تیر 1399 )
» اُفت فعلی ریاضیات؛ تهدید جدی برای توسعه پایدار کشور در آینده ( یکشنبه 15 تیر 1399 )
» شرایط ثبت نام در آزمون ورودی پایه دهم مدارس نمونه دولتی + مهلت ثبت نام ( جمعه 16 خرداد 1399 )
» ۲۰ نکته برای یادگیری بهتر و موفقیت در امتحانات ( جمعه 16 خرداد 1399 )
» فیلم سینمایی هندی ستاره ای روی زمین ( پنجشنبه 1 خرداد 1399 )
» عوامل تنبلی ( سه شنبه 23 اردیبهشت 1399 )
» ۱۳ دلیلی که شما همیشه گرسنه هستید! ( یکشنبه 21 اردیبهشت 1399 )
» هرآنچه درمورد امتحان لازم است بدانید ( جمعه 19 اردیبهشت 1399 )
» سوالات رایج کنکوری قسمت سوم ( پنجشنبه 18 اردیبهشت 1399 )
» سوالات رایج کنکوری قسمت دوم ( پنجشنبه 18 اردیبهشت 1399 )
» سوالات رایج کنکوری ها ( پنجشنبه 18 اردیبهشت 1399 )
» تغییر رشته یازدهم دبیرستان ( چهارشنبه 17 اردیبهشت 1399 )
» شرایط و ضوابط تغییر رشته درون شاخه‌ای در پایه دهم ( چهارشنبه 17 اردیبهشت 1399 )
» سندروم باکستر چیست؟ ( سه شنبه 16 اردیبهشت 1399 )
» هشدار خیلی مهم ( سه شنبه 16 اردیبهشت 1399 )

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic