نظرسنجی

چقدر از مطالب راضی هستید؟

نویسندگان
آمار بازدید
کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بروز رسانی :
درباره ما

آموزش مهارتهای زندگی =زندگی بهتر، کارآمدتر و شادتر
ایجاد کننده وبلاگ : حسن قادرمرزینویسنده: حسن قادرمرزی |
یکشنبه 7 اردیبهشت 1399 |

اما اگر اطلاعات دقیقی در مورد این قانون جالب ندارید در ادامه با هم همراه باشید. تصور کنید در یک اتوبان هستید و هشت ردیف خودرو در یک ترافیک سنگین گیر افتاده اند. شما برای رفتن به خانه عجله دارید اما متوجه می شوید، که در کمال ناامیدی، ظاهراً تمامی صف های دیگر به غیر از صف شما در حال حرکت هستند. شما خط خود را تغییر می دهید و با زحمت فراوان و در حالی که احساس زرنگی می کنید خط خود را تغییر می دهید. اما به محض اینکه این کار را کردید انگار که خط جدید نیز متوقف شده و بقیه خطوط (حتی خطی که به تازگی آن را ترک کرده اید) در حال حرکت است. به دنیای جذاب قانون مورفی خوش آمدید. این قانون می گوید که اگر قرار باشد اتفاق بدی رخ دهد رخ خواهد داد و بدترین اتفاقات ممکن است در بدترین شرایط و لحظات ممکن رخ دهد.
این قانون معمولاً برای افراد بسیار بدشانس به کار رفته و بدین معناست که که همه چیز در بدترین و نامناسبت ترین وقت ممکن به خطا می رود. البته این بدان معنا نیست که یک قدرت اسرارآمیز باعث چنین شرایطی می شود بلکه این ماییم که باعث می شویم این قانون معنی داشته باشد. هنگامی که همه چیز خوب پیش می رود هیچ کسی به دلیل آن فکر نمی کند و انتظار داریم که همه چیز بر وفق مرادمان پیش برود. اما وقتی که اوضاع بد پیش می رود به دنبال دلیل یا دلایل می گردیم. به پیاده روی فکر کنید. چند بار شده به مقصدی رسیده و به خود گفته باشید: «واووو، چقدر خوب راه می روم»؟ اما ناگهان در حالی که روی لبه پیاده رو راه می روید زمین خورده و پوست زانویتان کنده می شود. آنگاه است که به احتمال بسیار زیاد از خود می پرسید چرا این اتفاق برای شما باید بیفتد. قانون مورفی به تمایل ما برای تمرکز بر موضوعات و پیامدهای منفی و نادیده گرفتن موارد مثبت تاکید دارد.

این قانون بر پایه احتمالات بوده و تجسم ما را به چالش می کشد. قانون مورفی و انشعابات آن بارها در کتاب ها و مقالات مورد بحث قرار گرفته و حتی قهوه خانه ها، کافه ها و فیلم هایی به نام قانون مورفی موجود است. اما قانون مورفی قانون نسبتاً جدیدی است و تاریخچه آن به اواسط قرن گذشته باز می گردد. یک شعبده باز به نام آدام هالک شیرک در سال ۱۹۲۸ در مقاله خود با عنوان On Getting Out of Things نوشت که در یک حرکت شعبده بازی، از هر ۱۰ موردی که احتمال اشتباه در آن ها اشتباه وجود دارد در ۹ مورد اشتباه رخ خواهد داد. قبل از اینکه این قانون با نام مورفی شناخته می شود از آن با عنوان قانون سود (Sod’s Law) نامیده می شد و بدین معنا بود که هر اتفاق بدی که ممکن است برای یک ادم بیچاره رخ دهد رخ خواهد داد. حتی امروزه نیز از همان نام قدیمی برای قانون مورفی استفاده می شود.

قانون مورفی از کجا می آید؟

باور بکنید یا نه، مردی به نام مورفی وجود که در ایالات متحده زندگی کرده و در  سال ۱۹۹۰ درگذشت. سروان ادوارد ای مورفی جونیور، یکی از مهندسان نیروی هوایی ایالات متحده بود. او در طول عمرش در آزمایشات مهندسی بسیاری شرکت کرده بود اما بخت باعث شد در یک آزمایش بسیار خاص شرکت کند که به ابداع قانون مورفی منتهی شد. در سال ۱۹۴۹، در پایگاه هوایی در کالیفرنیا که ادوارد مورفی در آن خدمت می کرد، افسران در حال انجام تست های بودند تا بتوانند یک بار برای همیشه دریابند که یک انسان تا چه اندازه می تواند در برابر قانون جاذبه مقاومت کند. آن ها امیدوار بودند که بتوانند از یافته هایشان برای توسعه طرح های هواپیماهای آینده استفاده کنند.

تیم محققان از یک سورتمه راکتی به نام Gee Whiz استفاده کردند تا بتوانند نیروی تولید شده هنگام تصادف هواپیما را اندازه گیری کنند. این سورتمه با سرعت بیش از ۲۰۰ مایل بر ساعت در حال پایین آمدن از یک مسیر سرازیری نیم مایلی بود که ناگهان متوقف شد. مشکل این بود که برای انکه اعضای تیم تحقیقاتی دریابند که یک انسان تا چه اندازه نیروی جاذبه را می تواند تحمل کند، مجبور بودند از یک انسان واقعی استفاده کنند و اینجا بود که سرهنگ جان پل استپ وارد عمل شد. او پزشک نیروی هوایی بوده و داوطلب شد که مسافر این سورتمه راکتی باشد. در طی ماه ها او بارها سوار این سورتمه شده و جراحات سختی برداشت. او به خاطر علم، استخوان های شکسته، ضربه مغزی ها و خونریزی درون چشمی را تحمل کرد.

مورفی در یکی از این تست ها شرکت کرده و یک هدیه همراه خود داشت: دسته ای سنسور که که روی گیره نگهدارنده دکتر استپ روی سورتمه راکتی نصب می شد و می توانستند مقدار دقیق نیروی جاذبه (G-force) هنگام متوقف شدن سورتمه راکتی را اندازه گیری کرده و بدین ترتیب داده های بدست آمده را معتبر سازند. داستان های زیادی در مورد اتفاقاتی که آن روز رخ داد وجود دارد و دو داستان در شکل گیری قانون مورفی امروزی سهیم بودند. تست اول با حضور سنسورهای مورفی به شکست انجامید زیرا به دلیل اتصال نامناسب و اشتباه سنسورها، نیروی اندازه گیری محاسبه شده صفر بود. وقتی که مورفی متوجه اشتباه در اتصال شد، به انتقاد از یکی از تکنسین ها پرداخته و او را عامل اشتباه دانست.

او در آن حال جمله ای با این محتوا به زبان می آورد: «اگر دو راه برای انجام یک کار وجود داشته باشد و یکی از آن ها منجر به یک فاجعه شود، یکی کار را به همین شکل [حالت منجر به فاجعه] انجام خواهد داد». ساعتی بعد مورفی به پایگاه هوایی محل خدمت خود باز می گردد اما استپ که انسانی بسیار شوخ و باهوش بود، جهان شمولی صحبت های مورفی را دریافته و در کنفرانس خفری اعلام کرد که امنیت تیم سورتمه راکتی به خاطر آگاهی از قانون مورفی بوده است. او در این کنفرانس خبری گفت که قانون مورفی بدین معناست که :«هر چیزی که امکان خراب شدن داشته باشد خراب خواهد شد». به همین دلیل قانون مورفی به سرعت در جهان منتشر شده و در دهه ۱۹۷۰ در قالب یک کتاب منتشر شد. از آن زمان به بعد این قانون گسترده تر شده است.برچسب ها : فانون مروفی , شانس ,


آخرین مطالب

» اطلاعیه ‌سازمان ‌سنجش ‌آموزش كشور درخصوص اعلام اسامی معرفی‌شدگان‌ چند برابر ظرفیت، زمان و آدرس محل مصاحبه، معاینه و گزینش‌ رشته‌های ‌تحصیلی دارای شرایط خاص آزمون سراسری سال 1399 ( سه شنبه 15 مهر 1399 )
» اسامی معرفی‌شدگان‌ چند برابر ظرفیت رشته های خاص کنکور ۹۹ اعلام شد ( سه شنبه 15 مهر 1399 )
» ویتامین‌ هایی که با کرونا مقابله می‌کنند را بشناسید ( یکشنبه 15 تیر 1399 )
» علوم تجربی؛ همچنان اولین انتخاب کلاس دهمی‌ها ( یکشنبه 15 تیر 1399 )
» کنکور ۹۹ برگزار می شود ( یکشنبه 15 تیر 1399 )
» تمهیدات سازمان سنجش برای داوطلبان کرونایی ( یکشنبه 15 تیر 1399 )
» اُفت فعلی ریاضیات؛ تهدید جدی برای توسعه پایدار کشور در آینده ( یکشنبه 15 تیر 1399 )
» شرایط ثبت نام در آزمون ورودی پایه دهم مدارس نمونه دولتی + مهلت ثبت نام ( جمعه 16 خرداد 1399 )
» ۲۰ نکته برای یادگیری بهتر و موفقیت در امتحانات ( جمعه 16 خرداد 1399 )
» فیلم سینمایی هندی ستاره ای روی زمین ( پنجشنبه 1 خرداد 1399 )
» عوامل تنبلی ( سه شنبه 23 اردیبهشت 1399 )
» ۱۳ دلیلی که شما همیشه گرسنه هستید! ( یکشنبه 21 اردیبهشت 1399 )
» هرآنچه درمورد امتحان لازم است بدانید ( جمعه 19 اردیبهشت 1399 )
» سوالات رایج کنکوری قسمت سوم ( پنجشنبه 18 اردیبهشت 1399 )
» سوالات رایج کنکوری قسمت دوم ( پنجشنبه 18 اردیبهشت 1399 )
» سوالات رایج کنکوری ها ( پنجشنبه 18 اردیبهشت 1399 )
» تغییر رشته یازدهم دبیرستان ( چهارشنبه 17 اردیبهشت 1399 )
» شرایط و ضوابط تغییر رشته درون شاخه‌ای در پایه دهم ( چهارشنبه 17 اردیبهشت 1399 )
» سندروم باکستر چیست؟ ( سه شنبه 16 اردیبهشت 1399 )
» هشدار خیلی مهم ( سه شنبه 16 اردیبهشت 1399 )

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic